Buityje vyro lytinė potencija tapatinama su vyrų pajėgumu pasiekti varpos erekciją ir ją išlaikyti lytiniam aktui atlikti būtiną laiko tarpą. Vyro lytinės potencijos sutrikimas dažniau vadinamas impotencija. Tačiau tai nėra visiškai teisinga, nes žodis reiškia visišką vyro lytinės galios praradimą. Atvejai, kai vyras visiškai nepasiekia varpos erekcijos, būna retai. Dažniausiai vyro varpos erekcija būna nepakankama: kartais toks vyras sugeba atlikti lytinį aktą, bet tik su didesniais laiko tarpais, kartais tokie lytiniai santykiai būna nevisaverčiai, erekcija staiga susilpnėja ar net visiškai dingsta. Kartais tam tikromis pastangomis, padedant partnerei, sueitis pavyksta, tačiau anksti išsilieja sėkla. Tai tik patys būdingiausi vyro erekcijos sutrikimai. Gali būti ir įvairių kitų erekcijos sutrikimo variantų, kurie vyrui sukelia nevisavertiškumo jausmą, psichologinių problemų šeimoje ir net darbe. Toks vyras neretai praranda gyvenimo džiaugsmą, jo interesų ratas labai susiaurėja, dėl emocijų pasikeitimo prasideda depresija, mažėja darbingumas. Neretai tokie vyrai tampa našta šeimai ir prasto psichologinio klimato darbovietėje priežastimi.
     Kokios vyrų lytinės potencijos sutrikimų priežastys? Jų nemažai. Svarbiausios iš jų yra tos, dėl kurių mažėja arterinė kraujotaka vyro mažajame dubenyje ir varpoje. Ilgą laiką buvo manoma, kad vyro lytinė potencija daugiausia priklauso nuo psichologinių priežasčių. Pasirodo, atvirkščiai- vyro erekcijos sutrikimai sukelia psichologines problemas. Tyrimai parodė, kad be geros arterinės kraujotakos, be gero kraujo pritekėjimo į vyro varpą, geros varpos erekcijos nebūna. Visa tai, kas blogina kraujo pritekėjimą į varpą, ir yra neigiami, arba vyrų lytinės potencijos rizikos, faktoriai. Vienas iš tokių rizikos faktorių yra rūkymas. Koks ryšys tarp rūkymo ir vyrų lytinės potencijos sutrikimo? Tyrimais nustatyta, kad pavojingiausias yra nikotinas. Jo žala vyro lytinei potencijai yra tokia:
    1. Rūkant pažeidžiamas vidinis arterijų sienelės paviršius- endotelis. Pažeistose vietose atsiranda aterosklerozė. Jos plokštelės siaurina arterijų spindį, kuris praleidžia mažiau kraujo. Prie to dar prisideda nikotino sukeltas kraujagyslių spazmas. Nuo neigiamų faktorių (rūkymo) šios kraujagyslės nukenčia pirmiausia. Yra nustatyta, kad vyrui atsiradus lytinės potencijos problemoms, galima laukti koronarinės širdies ligos ar smegenų kraujotakos sutrikimų požymių. Kitaip sakant - vyro potencijos susilpnėjimas yra kitų organų kraujotakos sutrikimų pranašas. Suprantama, tai yra todėl, kad vyro varpą krauju aprūpinančios arterijos yra daug siauresnės negu širdies koronarinės ar smegenų arterijos, todėl ir nukenčia anksčiau.
    2. Nikotinas ir kitos toksinės tabako dūmų medžiagos blogai veikia svarbų kraujagyslių užakimo faktorių - kraujo riebalus (lipidus): "gerąjį" cholesterolį mažina, o "blogąjį" cholesterolį ir trigliceridus didina. Nikotino sukelti pakitimai vidiniame arterijų paviršiuje progresuoja, atsiranda aterosklerozės plokštelių, kurios rūkaliams sparčiai didėja ir ilgainiui visiškai užkemša kraujagyslių spindį. Pirmiausia nukenčia smulkios ir ilgos varpą krauju aprūpinančios kraujagyslės. Jeigu vyras liaujasi rūkęs, kol minėtosios arterijos nėra visiškai užakusios, intensyviai gydant dar galima stabilizuoti erekcijos sutrikimų progresavimą.
    3. Anksčiau nesiskundę erekcijos sutrikimais, rūkaliai ima dažnai pastebėti, kad ji sparčiai blogėja. Tai atsitinka dėl to, kad dėl nikotino pradeda veikti sudėtingas kraujagyslių užakimo mechanizmas. Be aterosklerozės, plokštelių arterijose, veikiant nikotinui, aktyvuojamas trombocitų sulipimas, didėja fibrinogeno kiekis, jiema sąveikaujant susidaro kraujo krešulys. Todėl nieko nuostabaus, kad rūkantys vyrai, skundžiasi lyg ir be aiškios priežasties ūmiai sutrikusia erekcija.
    4. Nikotinas ir kiti toksiški tabako dūmų produktai slopina vyro sėklidžių funkciją, dėl to sumažėja jų išskiriamo vyriško hormono testosterono kiekis rūkančių vyrų kraujyje. Testosteronas yra būtinas ne tik gerai varpos erekcijai, bet ir lytinio geismo formavimuisi. Štai dėl ko užkietėję rūkaliai ne tik praranda gerą erekciją, bet ir netenka natūralaus lytinio potraukio.
    5. Kiti tabako dūmų veiksniai, dervos, anglies monoksidas ir kiti, taip pat neigiamai veikia vyrų lytinę potenciją, nes sukelia įvairaus laipsnio deguonies trūkumą sėklidėse ir varpoje. Ypač jautrus deguonies trūkumui vyro varpos akytkūnių balzganasis dangalas, kuris praranda elastingumą, ima degeneruoti. Dėl to varpa, net jei į ją ir priteka pakankamai kraujo, erekcijos būsenos būna maža ir trumpa, neįgauna anksčiau buvusios formos ir gabaritų.
   
    Gali kilti klausimas: kodėl kai kurie rūkaliai giriasi turį gerą lytinę potenciją? Gali būti, kad jie iš tikrųjų tik giriasi. Manoma, kad surūkant pakelį cigarečių per dieną, pirmieji erekcijos sutrikimo požymiai nustatomi jau po pusės metų.