Pagrindinis alkoholinių gėrimų ingredientas etanolis yra bespalvis, beskonis ir bekvapis cheminis junginys.Tai cukraus ir mielių fermentacijos reakcijos šalutinis produktas. Etanolis -galingas slopinantis preparatas - jis lėtina ir slopina galvos ir stuburo smegenų funkcijas (tai neturi nieko bendra su depresija, prašom nepainioti!). Smegenų funkcijų slopinimas prasideda nuo aukštesniųjų smegenų funkcijų - mąstymo, suvokimo, veiksmų kontrolės ir t.t. Žemesniojo lygmens smegenų funkcijas reguliuoja žemiau esančios smegenų dalys, kurios, kaip pamenate, kontroliuoja pagrindines organizmo funkcijas, įskaitant kvėpavimą ir sąmonę. Išgėrus pakankamą kiekį alkoholio, jo poveikis prasiskverbia ir į jas bei ima slopinti jų veiklą.

Mažas alkoholio kiekis žmogų padaro kalbesnį, mažiau suvaržytą, pakelia nuotaiką, elgesys tampa spontaniškas, nevaržomas, atsiranda polinkis rizikuoti, sumažėja baimė ir drovumas (sakysime, buvęs drovus žmogus sugeba bendrauti be jokių kompleksų, netgi elgtis iššaukiančiai). Šie pokyčiai įvyksta dėl to, kad nuslopinama prie aukštesniųjų smegenų funkcijų priskirtina elgesio kontrolė. Jie sudaro atpalaiduojančio alkoholio poveikio esmę ir kaip tokie neretai atneša malonumą, netgi savotišką naudą.

Didesni alkoholio kiekiai toliau silpnina veiksmų kontrolę - prarandama koordinacija, kalba tampa neaiški. Sumažėja socialinių ir moralinių tabu reikšmė.Tai neretai lemia netinkamą elgesį, kaip, sakysime, žnaibymą damoms į sėdmenis viešoje vietoje. Susilpnėja ir agresyvių instinktų kontrolė - to paties žnybtelėjimo į sėdmenis pretekstu gali kilti muštynės. Įdomus fenomenas pasireiškia, kai išgeriamas nemažas alkoholio kiekis. Gėrėjas praranda du kontrolės svertus: išnyksta ne tik socialinė, moralinė ir fizinė savikontrolė, bet ir galimybė suvokti, kad savikontrolė yra prarasta.

Kad geriau įsivaizduotume pastarąjį aspektą, prisiminkime įprastinę vestuvių ceremoniją. Paprastai keletas svečių prisigeria iki "žemės graibymo". O kokios gi vestuvės be dainų? Užvedus dainą, situacija puikiai iliustruoja tai, kas vyksta, kai žmogus praranda ir savikontrolę, ir supratimą apie jos netekimą: girtas "solistas", įsijautęs į populiarią užstalės dainą, "plėšia" iš visos širdies ir tikriausiai jaučiasi bemaž solidus maestro, visiškai nepastebėdamas, kad painioja žodžius ir nepataiko nei į natą, nei į ritmą.

Tiems, kurie nebuvo tiek girti, kad neatkreiptų dėmesio į nevykusį dainavimą, tikriausiai kyla noras paklausti "maestro", ar jis nepastebėjo savo dainavimo trūkumų. Be abejo, pasirodo, kad jis iš tiesų nieko nepastebėjęs. Alkoholis, išdarkęs dainavimą, išdarkė ir savo intuicijos suvokimą. Šis elementarus pavyzdys puikiai iliustruoja alkoholio poveikį ir jo patrauklumą.

            Liūdnesnės šio alkoholio poveikio apraiškos pasireiškia už vairo, kai išgėręs vairuotojas, pervertinęs savo galimybes, užmuša pakele ėjusį pėstįjį arba užsimuša pats. Dažnai girdima, kaip užkietėjęs girtuoklis didžiavosi, jog, pasiekęs tokią girtumo stadiją, kai jau nebegalėdavęs pastovėti ant kojų, jis sėsdavęs už vairo ir šauniai parvažiuodavęs namo. Jo savųjų galimybių vertinimas buvo taip sutrikęs, jog jis įsivaizduodavo galįs vairuoti nepalyginamai saugiau nei eiti pėsčiomis!

            Jungtinėje Karalystėje atlikta statistinė analizė pademonstravo kai kuriuos itin destruktyvius alkoholio vartojimo aspektus. British Medical Journal rašoma, kad alkoholis kaltas dėl 80% mirčių gaisruose, 65% rimtųz galvos sužalojimų, 50% žmogžudysčių, 40% kelių eismo nelaimių, 30% nelaimingų atsitikimų, 35% skyrybų, trečdalio smurto vaikų atžvilgiu atvejų. Ši statistika rodo, kad bet koks preparatas, slopinantis vidinės kontrolės mechanizmą, gali atpalaiduoti daugybę žmogaus esybėje glūdinčių barbariškų bei destruktyvių gaivalų.

Kuo daugiau suvartojama alkoholio, tuo elementaresnės smegenų funkcijos blokuojamos , kol galiausiai pasiekiama komos būsena ir ateina mirtis. Tad galima apibrėžti tris alkoholio poveikio individui lygmenis : lengvas slopinantis efektas , tarnaujantis kaip '' socialinis tepalas'' - padedantis lengviau bendrauti bei ištirpinantis tarpusavio barjerus ir kompleksus ; gilesnio slopinimo būsena , kai blokuojama judesių , kalbos , mąstymo kontrolė ir blaivus situacijos vertinimas; ir pagaliau visiško organizmo funkcijų blokavimo būsena arba apsinuodijimas alkoholiu , kuris jau gresia mirtimi.