VIDURIŲ UŽKIETĖJIMAS

 

 

Normali žarnyno veikla turi daug įtakos bendrai sveikatos būklei. Vidurių užkietėjimas gali sukelti įvairias žarnyno ligas. Per tam tikrą laiką žemutinės storosios žarnos dalies sienelėse gali susidaryti maišelių išsiplėtimų – divertikulų. Juose susidariusios išmatų sankaupos gali sukelti uždegimą, dėl kurio skauda kairiąją pilvo dalį. Sunkesnės komplikacijos – kraujavimas ir žarnų sienelių perforacija. Ši liga, dažniausiai sukeliama ilgalaikio vidurių užkietėjimo, vadinama divertikulitu. Ilgalaikis vidurių užkietėjimas didina storosios žarnos vėžio riziką.

Jei šalutiniai medžiagų apykaitos produktai nepakankamai pašalinami iš organizmo, kenksmingas jų poveikis pasireiškia nuovargiu, blogu burnos kvapu ir nesveika odos spalva.

 

 

VARTOKITE DAUG LĄSTELIENOS

 

Kad žarnynas normaliai funkcionuotų, būtina vartoti daug ląstelienos. Ši nevirškinama medžiaga padidina šalutinių medžiagų apykaitos produktų kiekį ir padeda žarnynui pašalinti visas atliekas. Žmonėms, dažnai kenčiantiems dėl vidurių užkietėjimo, rekomenduojama per pusryčius valgyti dribsnius su kviečių sėlenomis. Tačiau kviečių sėlenų ląsteliena yra kieta ir šiurkšti, todėl gali erzinti jautrias žarnyno sieneles. Avižų, šviežių vaisių ir daržovių bei ankštinių ląsteliena kur kas švelniau valo žarnyną. Kad žarnynas optimaliai funkcionuotų, tai pat kad pakaktų vitaminų ir mineralų, per dieną reikia suvalgyti mažiausiai penkias porcijas vaisių ir daržovių.

 

 

LAKSANTAI

 

Nemažai žmonių naudoja laksantus – vidurius laisvinančius vaistus, kurių sudėties pagrindas dažniausiai būna senos lapai, skatinantys žarnų judesius. Nors šie vaistai laikinai padeda nuo vidurių užkietėjimo, tačiau ilgiau juos vartojant žarnynas be vaistų negali normaliai funkcionuoti. Normalios jo funkcijos iš dalies sutrinka dėl to, kad laksantai per smarkiai sužadina žarnų judesius. Taip pat laksantų sudėtyje dažnai yra jautrias žarnų sieneles erzinančių medžiagų, ir tai neigiamai  veikia bendrą sveikatos būklę. Geriausia užkietėjusius vidurius laisvinti natūraliomis priemonėmis, o laksantų vengti, ypač nevartoti jų reguliariai.

 

 

NATŪRALIOS LAISVINAMOSIOS PRIEMONĖS

 

Efektyvus ir paprastas būdas kuo daugiau suvartoti ląstelienos yra natūralios laisvinamosios priemonės. Kiekvieną dieną 1-2 desertinius šaukštelius linų sėmenų užgerkite vandeniu arba pabarstykite jais košę, sriubą ar salotas.

 

 

DAUGIAU GERKITE VANDENS

 

Be ląstelienos, normaliai žarnyno veiklai būtini skysčiai. Žarnynui sveikiausia gerti gryną vandenį. Kiekvieną dieną išgerkite 1,5-2 litrus vandens. Alkoholis gali sukelti dehidrataciją, todėl viduriai gali dar labiau užkietėti.

 

 

PASIMANKŠTINKITE

 

Mankšta padeda nuo vidurių užkietėjimo – galbūt todėl, kad pilvo raumenų ir diafragmos judesiai mechaniškai išjudina žarnyną. Ne mažiau kaip tris ar keturis kartus per savaitę stenkitės daryti mankštą, prilygstančią 30 minučių aerobikos treniruotei – galima vaikščioti sparčiu žingsniu, bėgioti ristele, važinėtis dviračiu, irkluoti, daryti pratimus vandenyje. Reguliari mankšta ne tik pagerins žarnyno veiklą, bet ir bendrą sveikatos būklę.

 

 

VISADA PAKLUSKITE GAMTOS ŠAUKSMUI

 

Pajutę norą tuštintis, tuoj pat eikite į tualetą. Nuolat slopinant norą tuštintis susilpnėja nerviniai impulsai, reguliuojantys tuštinimąsi. Ilgainiui tai gali sukelti sunkiai įveikiamą vidurių užkietėjimą.