RĖMUO IR OPALIGĖ

 

Pavalgius atsirandanti nemaloni būsena – nevirškinimas gali būti susijusi su kitais virškinimo sistemos sutrikimais. Rėmuo yra deginimo jutimas krūtinės srityje. Jį gali sukelti netinkama mityba arba raumens, skiriančio pilvo ir krūtinės ertmę, nusilpimas. Virškinimo sutrikimai gali būti ir opos požymis. Abiem atvejais labai padeda tinkama mityba.

  

RĖMUO

 

Šis virškinimo sutrikimas pasireiškia deginimo pojūčiu krūtinės centre, už krūtinkaulio. Šis nemalonus pojūtis sustiprėja pasilenkus ar atsigulus. Rėmuo pradeda graužti, kai skrandžio rūgščių patenka stemplę. Šį sutrikimą gali sukelti diafragmos stemplinės angos išvarža. Papildomi neigiami veiksniai – padidėjęs ar sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas, blogai sukramtytas maistas ir persivalgymas. Dažnai rėmuo kankina vėlai vakare, nes atsigulus skrandžio turinys lengviau patenka į stemplę.

 

 

DIAFRAGMOS STEMPLINĖS ANGOS IŠVARŽA

 

Nurytas maistas stemple slenka žemyn, bet prieš patekdamas į skrandį pereina per raumeninę plokštelę, vadinamą diafragma. Atsiradus diafragmos stemplinės angos išvaržai, dalis skrandžio pasislenka aukštyn per diafragmą, ir skrandžio rūgštys gali patekti į stemplę. Šis virškinimo sutrikimas vadinamas rūgščių refliuksu. Būdingi jo simptomai ir yra rėmuo bei kiti virškinimo sutrikimai.

 

 

KAIP IŠVENGTI RŪGŠČIŲ REFLIUKSO

 

Tinkami mitybos įpročiai labai padeda išvengti rūgščių refliukso, kuris atsiranda dėl diafragmos stemplinės angos išvaržos.

 

 

KAS YRA PEPTINĖ OPA

 

Skrandžio ir žarnų sieneles nuo aštrių virškinimo sulčių rūgščių poveikio saugo gleivių sluoksnis. Šį apsauginį sluoksnį kartais pažeidžia susidariusios opos. Daugiausia opos susidaro dvylikapirštėje žarnoje, nors kartais jos pažeidžia ir skrandžio sieneles. Peptines opas iš dalies sukelia bakterijos Heliobacter pylori. Vienas opaligės simptomų gali būti nevirškinimas.

 

 

KAIP MITYBA PADEDA GYDYTI OPALIGĘ

 

Tinkamai sureguliuota mityba ir tam tikri maisto priedai labai padeda gydyti opaligę arba jos išvengti. Venkite cukraus, alkoholio, kavos ir arbatos, nes šių produktų vartojimas didina opaligės riziką arba trukdo gydyti opas. Vyrauja nuomonė, kad maisto produktai, kuriuose gausu ląstelienos, apsaugo nuo opaligės atsinaujinimo, taigi stenkitės kuo daugiau valgyti avižų, rudųjų ryžių, vaisių ir daržovių.