Maisto baimė

Anoreksija sergančiam žmogui būtinybė valgyti yra daugelio problemų priežastis. Jam atrodo, kad jei mažiau svertų, visos problemos išnyktų savaime.

Nervinės anoreksijos priežastys

 

Visaip bandyta aiškinti šią problemą, tačiau taip ir neprieita prie vieningos nuomonės dėl priežasčių, sukeliančių tokį sudėtingą sutrikimą. Kai kurie gydytojai mano, jog ši manija kyla todėl, kad paauglys nenori tapti lytiškai subrendusiu suaugusiu žmogumi. Paaugliai pasirenka griežtą dietą kaip vienintelį būdą tvarkyti savo gyvenimą ir paveikti tai, kas, jų akimis, yra neaiški ir gąsdinanti ateitis.

Kiti specialistai nervinę anoreksiją siūlo aiškinti mediciniškai. Galbūt čia kaltas hipotaliamas (pogumburis) - smegenų dalis, reguliuojanti alkio, troškulio pojūtį ir lytinį aktyvumą. O gal tokį elgesį lemia sudėtingos psichologinės problemos, kaip antai depresija, šizofrenija arba net paprasčiausia baimė sustorėti.

 

Nervinės anoreksijos gydymas

 

Sunkiais nervinės anoreksijos atvejais geriausia gydytis ligoninėje. Jei nebus rūpestingai prižiūrimas, ligonis maistą slėps, bandys išmesti ir vis vien nevalgys. Gydyti galima įvairiai, tačiau paprastai tokį gydymą sudaro griežta maitinimo programa ir asmens arba šeimos psichoterapija, kad išsispręstų ligonio ir jo šeimos konfliktai. Jei yra kokių nors protinės nesveikatos požymių, gali būti skiriama vaistų.

Kai ligonio svoris padidėja, jis paprastai išleidžiamas namo. Šeimai patariama, kaip kontroliuoti teigiamus poslinkius ir pažinti ligos atsinaujinimo požymius.

Ateities perspektyvos

 

Neteisinga manyti, kad kai grąžinamas normalus kūno svoris, liga jau ir išgydyta. Beveik pusei nuo nervinės anoreksijos gydytų žmonių dar daugelį metų reikia nuolatinių konsultacijų. Nuo menkiausio streso liga gali atsinaujinti.

Maždaug 5-10% anoreksija sergančių žmonių nuo jos ir miršta. Daugiausia nusižudoma. Kai kurie miršta iš bado. Kartais kyla mirtinų komplikacijų - infekcinės ligos, dehidratacija, pakitusios kraujo sudėties nulemti širdies veiklos sutrikimai.

Iškreiptas įvaizdis

    

Pagrindinė nervinės anoreksijos priežastis štai kokia: nenormaliai suvokiamas kūno dydis ir forma. Situaciją blogina bendra mūsų visuomenės nuostata, kuri grožio sampratą sieja su liekna, o ne su apkūnia figūra. Įsikalę, kad per daug sveria, anoreksikai badauja. Net visiškai išsekę, jie manosi esą stori.

 

Skirtingi požiūriai

Sergantieji anoreksija nemato veidrodyje savo lieso, net per mažai sveriančio kūno - jie temato nereikalingus riebalus, kuriais nori atsikratyti laikantis dietos.

Nervinė bulimija

Nervinė bulimija dažniausiai suserga merginos, kurios anksčiau gydėsi nuo nervines anoreksijos. Atsiranda nuolatinis maisto poreikis, bet drauge kankina baimė sustorėti. Tokie ligoniai nepaprastai daug prisivalgo, o paskui dirbtinai sukelia vėmimą arba vartoja šlapimą varančiuosius ir vidurius paleidžiančiuosius vaistus. Nervinė bulimija gydoma panašiai kaip nervinė anoreksija. Prižiūrima, kad ligonis tinkamai maitintųsi, naudojama psichoterapija bei vaistai nuo depresijos. Dauguma bulimija sergančių žmonių yra normalaus arba vos vos per didelio svorio, tačiau nuolatinis persivalgymas, o paskui organizmo,, valymas" gali sukelti tam tikrų komplikacijų:

o Dehidrataciją.

o Nuolat išvemiamos skrandžio rūgštys ėda dantis, ir šie gali pasidarys nelygūs, šiurkštūs.

o Dėl kalio stygiaus raumenis traukia mėšlungis, jie silpnėja.

o Priverstinis valgymas gali sukelti sunkių proto sutrikimų.

   

Mitybos sutrikimo požymiai

Gali būti ne taip jau lengva įžiūrėti skirtumą tarp normalios dietos ir mitybos sutrikimo pradžios. Ir vienu, ir kitu atveju sparčiai krinta svoris, bet anoreksikas gali pasislėpti po duksliais drabužiais. Tačiau yra daug kitokių įspėjamųjų požymių. Esama fizinių - tai didelis nuovargis, nemiga, vidurių užkietėjimas, sausa oda, lūžinėjantys nagai, tankiai ant skruostų, kaklo, rankų ir kojų želiantys gyvaplaukiai; merginoms gali dingti mėnesinės. Galima pastebėti ir psichologinių: didelis susirūpinimas dėl maisto, besaikis mankštinimasis bei perdėtas aktyvumas, slapukavimas, gynybinės reakcijos.

 Kada kreiptis pagalbos į medikus

Nervinės anoreksijos negalima išgydyti paprasčiausiai įtikinėjant ar verčiant ligonį protingai maitintis. Jis suras vis naujų būdų apsimesti, kad valgo normaliai. Pradėti kvalifikuotai gydyti reikia kaip galima anksčiau, nes kuo labiau ši liga progresuoja, tuo sunkiau darosi ją išgydyti. Jei jums atrodo, kad vaikas be reikalo laikosi dietos, jei pastebite sutrikusios mitybos požymių, nedelsdamas pasikonsultuokite su gydytoju.

 

Pasikalbėkite su specialistu

 

Jei nusprendėte siekti tam tikro svorio ir imtis maisto ribojimo programos, specialistas pasistengs padėti jums išspręsti bet kokius su tuo susijusius emocinius konfliktus.