Nutukimo pavojai

 

Kuo nutukimas gali  pakenkti jūsų sveikatai?

 

Jei ilgą laiką sveriate daugiau negu reikia, jūsų sveikatai iškyla rimtas pavojus. Labai nutukę žmonės paprastai būna ne tokie energingi ir neatsparūs daugybei ligų.

 

 

Padidėjęs kraujospūdis

Vyrai ir moterys, kurių svoris smarkiai viršija normalų, kur kas dažniau negu to paties amžiaus normaliai sveriantys žmonės miršta nuo didelio kraujospūdžio sukeltų komplikacijų. Numetus net ir visiškai nedaug svorio, nenormaliai didelis kraujospūdis sumažėja.

 

 

Didelis cholesterino kiekis kraujyje

Gerokai per daug sveriančių žmonių kraujyje, paprastai būna  daug cholesterino. Manoma, jog šitaip atsitinka dėl to, kad šie žmonės valgo per daug sočiųjų riebalų rūgščių turinčio maisto. Riebalai kepenyse virsta cholesterinu.

 

 

Tulžies pūslės akmenys

Nutukusių žmonių kepenyse gaminasi daugiau cholesterino, todėl jo daugiau susikaupia ir tulžyje. Tikėtina, kad šis cholesterinas ims kristalizuotis tulžies pūslėje, bei jo kanaluose, ir susidarys akmenys.

 

 

Vėžio pavojus

Naujausi tyrimai parodė, kad kuo labiau vyrai tunka, tuo didesnis pavojus susirgti gaubtinės žarnos, tiesiosios žarnos ir priešinės liaukos vėžiu. Nutukusioms moterims gresia krūtų, gimdos ir gimdos kaklelio vėžys. Tyrimų rezultatai dar analizuojami ir laukia galutinio patvirtinimo

 

.

Insultas

Insultas būna tada, kai sutrinka smegenų aprūpinimas krauju. Nutukusius žmones insultas ištinka beveik du kartus dažniau, nes jų kraujyje paprastai būna labai daug cholesterolio arba jie turi labai didelį kraujospūdį.

 

 

Dusulys

Nutukę žmonės paprastai ką nors veikdami ima dūsti, sunkiais atvejais dūsta net ir nieko neveikdami. Šitaip atsitinka  dėl to, kad nereikalingas svoris trukdo laisvai judėti diafragmai ir dėl apsunkinto širdies darbo.

 

 

Diegliai nugaroje

Labai nutukusius žmones paprastai kamuoja nuolatiniai ar pasikartojantys diegliai nugaroje. Mat viršutinė kūno dalis yra labai sunki, ją laikantys pilvo raumenys ima silpnėti ir krūvis atitenka apatinei nugarkaulio daliai.

 

 

Osteoartritas

Sergant osteoartritu, sąnarys tingsta, skauda, tinsta. Dėl nutukimo liga gali dar paūmėti. Labai daug sveriančios kūno dalys stipriau slegia apatinės nugarkaulio dalies ir kojų sąnarius. Jei numestumėte svorio, galėtumėte sulėtinti ligos eigą ir netgi susilpninti ligos simptomus.

 

 

Problemos dėl odos

Nutukusiems žmonės tose vietose, kur trinasi odos raukšlės, oda, pavyzdžiui, kirkšnyse, oda lengvai prasitrina ir gali patekti grybelinė infekcija. Aktyvesnė riebalinių liaukų sekrecija gali sukelti uždegimus.

 

 

Išsiplėtusios venos

Su nutukimu susiję venų išsiplėtimo pavojus. Be to per mažai mankštinantis, padėtis gali dar pablogėti.

 

 

Nutukusiems vyrams ir moterims gresia didesnis pavojus susirgti širdies ligomis, cukralige ir kai kurių rūšių vėžiu

Per anksti miršta vis daugiau nutukusių žmonių - daugiausia dėl kraujotakos sutrikimų: koronarinės širdies ligos, didelio kraujospūdžio, insulto ir cukraligės komplikacijų.

 

 

Gyvenimo trukmė ir nutukimas

Žmogui sveriančiam 40 procentų daugiau negu turėtų sverti atsižvelgiant į amžių ir ūgį gresia daug didesnis pavojus mirti nuo koronarinės širdies ligos. Tie, kurių svoris už normalų didesnis 20-30 procentų, maždaug tris kartus dažniau miršta  nuo cukraligės komplikacijų.

 

 

Širdies ligos

Yra keletas priežasčių, kodėl per daug sveriantys žmonės suserga koronarine širdies liga, ir todėl juos kamuoja sklerozė bei stenokardijos priepuoliais. Kuo didesnis antsvoris, tuo didesnė tikimybė, kad turėsite didesnį kraujospūdį, sirgsite cukralige, o kraujyje bus daug cholesterolio. Be to vargu ar jūs mėgstate energingai mankštintis. Visi šie veiksniai ir padidina pavojų susirgti koronarine širdies liga.

   Jūsų sveikatai gresiantis pavojus priklauso, atrodo, ir nuo to, kur kaupiasi riebalų perteklius. Dėl kažkokių ne visai išaiškintų priežasčių pilvo srityje susikaupę riebalai širdžiai pavojingesni negu tie, kurie renkasi ant  šlaunų ir klubų.

 

 

Cukraligė

Nutukę žmonės dažniau nei kiti serga nuo insulino nepriklausančiąja cukralige.

Insulinas reguliuoja gliukozės perėjimą iš kraujo į organizmo ląsteles. Priaugus svorio, normalaus insulino kiekio nebepakanka patenkinti padidėjusiems audinių poreikiams, nes šiuos dabar jau sudaro daugiau ląstelių. Gliukozė blogiau perduodama ir todėl jos daugėja.

Numetus nereikalingą svorį ir šitaip sumažinus organizmo ląstelių, būtų galima atstatyti šią pusiausvyra ir apsieiti be gydymo vaistais.