Savižudybių prevencija

        Lietuvoje kasmet nusižudo 30-40 vaikinų ir merginų nuo 15 iki 19 metų. Tokia yra statistika. O kokie gi paauglių suicidinio elgesio motyvai?

        Vienas iš dažniausiai minimų veiksnių, verčiančių ar skatinančių paauglius žudytis, yra nestabilumas ir nesantaika šeimoje. Paauglių polinkį žudytis skatina ir tokie veiksniai kaip per didelis spaudimas ir nesėkmės moksle, sunkiai išgyvenamas specialybės rinkimosi metas, konfliktai.

        Taigi, kaip elgtis ir bendrauti su bandžiusiais žudytis ar linkusiais į savižudybę paaugliais?

        Dabar Lietuva pagal vaikų ir jaunuolių savižudybių skaičių pirmauja pasaulyje (kartu su Naująja Zelandija ir Suomija). Savižudybė dažniausiai nėra impulsyvus veiksmas, o ilgiau trunkančio proceso rezultatas. Skiriasi trys šio proceso etapai:

 

 

        Savižudybės procesas nėra negrįžtamas: ne kiekvienas, kuris galvoja apie savižudybę, ketina tai daryti, ne kiekvienas, kuris ketina, bando nusižudyti ir ne kiekvienas, kuris bando žudytis, tikrai miršta. Galima sustabdyti savižudybę,- laiku ir teisingai įvertinus gresiančio pavojaus signalus.

        Visuomenėje tvyro gana daug neteisingų įsitikinimų apie savižudybes, kurie kartais gali surukdyti tinkamai įvertinti gresiantį savižudybės pavojų. Štai kai kurie faktai ir prasimanymai apie savižudybes:

   Netiesa:

 

   Tiesa:

Apie gresiančią savižudybę galime spręsti iš įvairių ženklų:

        Jei žmogus

Tada turime stengtis nepalikti jo vieno, skatinti jį kalbėti apie savo jausmus, rūpintis, kad jis gautų pagalbą ir iš kitų žmonių, iš specialistų.

        Besižudantieji dažniausiai nenori numirti

        Jaunuoliai, bandantys nusižudyti, visai nenori mirti. Jie tik nori pabėgti nuo savo kančių. Suaugusieji dažnai nuvertina paauglių "liūdėjimus", žinodami, kad jų problemos laikinos, bet patys jaunuoliai neturi pakankamai gyvenimo patyrimo ir platesnio požiūrio į gyvenimą. Jiems atrodo, kad tokie nelaimingi kaip dabar jie, jausis visada ir nėra jokios išeities, tik arba būti tokiam nelaimingam arba nusižudyti.

Jaunuolių bandymą žudytis gali paskatinti ir aplinkoje vyraujanti "savižudiška atmosfera". Jei dažnai kalbama apie savižudybę kaip apie visai priimtiną išeitį.

        Mintys apie savižudybę greičiau gali kiti jaunuoliams, kurie:

        Pavojaus signalai:

 


[Į pradžią][Nervų sistemos ir jų dalys][Stresas][Psichinės sveikatos stiprinimas][Pesimistas ir optimistas][Kaip sėkmingai mokytis ir išvengti streso besiruošiant egzaminui][Koks mokymosi tipas jums būdingas][Atsakymai į dažniausiai pasitaikančius klausymus apie depresiją]