Terminės traumos

  1. Nudegimai ir nusiplikymai

  2. Cheminiai nudegimai

  3. Hipotermija

 

TEMPERATŪROS POVEIKIAI

Mūsų organizmas geriausiai funkcionuoja tada, kai jo temperatūra 36-37°C. Kad išlaikytume šią temperatūrą, prisitaikome prie įvairių išorės sąlygų. Kai šalta, stengiamės išlaikyti šilumą, vilkėdami šiltus drabužius ir valgydami kaloringą maistą. Kai karšta, mūsų kūnas išgarina šilumą, prakaituodamas. Mes jam padedame, daug gerdami ir vilkėdami laisvus drabužius. Labai aukšta arba labai žema temperatūra gali pažeisti odą ir kitus kūno audinius.

 

NUDEGIMAI IR NUSIPLIKYMAI

 

Odą sudaro keli skirtingi sluoksniai. Ji turi daug funkcijų, viena jų – saugoti kūną nuo mikrobų. Nudegimas ar nusiplikymas gali suardyti apsauginę odos užtvarą ir leisti mikrobams patekti į organizmą bei sukelti infekciją. Smarkiai nudegus, netenkama daug skysčių ir gali ištikti šokas.

 

NUDEGIMŲ PRIEŽASTYS

Nudegimus sukelia labai stiprus sausas karštis, pavyzdžiui ugnis ar įkaitęs metalas, arba labai stiprus šaltis (nušalimai). Nusiplikymai yra analogiški pažeidimai, kuriuos sukelia labai stiprus drėgnas karštis, pavyzdžiui verdantis vanduo ar garai. Dar būna cheminiai nudegimai, kuriuos sukelia stiprios rūgštys ar šarmai, nutrynimai, spinduliniai nudegimai, kurie atsiranda nuo saulės ar radiacijos šaltinio, ir elektriniai nudegimai, atsirandantys nuo tiesioginio kontakto su elektros srove.

 

KAIP ATPAŽINTI NUDEGIMUS IR NUSIPLIKYMUS:

 

   ·        SKAUSMAS

   ·        PARAUDIMAS

   ·        APANGLĖJUSI ODA

   ·        PŪSLĖS

   ·        PATINIMAI

   ·        ŠOKAS

KOKIE NUDEGIMŲ PADARINIAI

Pagrindinis nudegimų  keliamas pavojus yra galimybė užsikrėsti infekcija. Be to, pro nudegusius kūno audinius  sunkiasi skysčiai. Organizmui netekus skysčių, sumažėja skystosios kraujo dalies, vadinamos plazma. Todėl, jei nudegimo paviršiniaus plotas yra didelis, nukentėjusįjį gali ištikti šokas. 

KADA GALI IŠTIKTI ŠOKAS

Šoko galite tikėtis, jei nudega daugiau nei dešimtoji kūno paviršiaus dalis (maždaug tiek odos, kiek yra ant krūtinės). Jei nudegimas apima daugiau nei trečdalį kūno, iškyla grėsmė nukentėjusiojo gyvybei, todėl būtina kuo skubiau gabenti jį į ligoninę.

 NETEPKITE nudegusios vietos riebalais, kremu ar tualetiniu vandeniu, nes galite pažeisti gilesnius audinius.

 NEDĖKITE  ant nudegusios vietos pūkuotų medžiagų, pavyzdžiui, vatos

 NEBANDYKITE praplėšti pūslių

 NETVARSTYKITE nudegusių vietų lipniais tvarsčiais

 PRIEŠ GYDYDAMI  NUDEGIMĄ

·        Apžiūrėkite, ar negresia pavojus

Jei jums gresia pavojus, nesiartinkite prie nukentėjusiojo.

·        Vadovaukitės ABC sistema

Jei nukentėjusysis atrodo be sąmonės, patikrinkite jo reakciją. Jei nereaguoja, atverkite kvėpavimo takus ir patikrinkite kvėpavimą. Jei kvėpuoja, paguldykite į atsigavimo padėtį. Patikrinkite kraujo apytaką ir laikykite kvėpavimo takus atvirus. Prireikus būkite pasirengę gaivinti.

 

KAIP GYDYTI NUDEGIMĄ

 1.ATVĖSINKITE NUDEGUSIĄ VIETĄ

Sustabdykite degimą, kuo greičiau atvėsindami pažeistą vietą po šalto vandens srove. Šitaip apsaugosite gilesnius audinius, sumažinsite tinimą, susilpninsite šoką ir skausmą.

 2.IEŠKOKITE KITŲ TRAUMŲ IR GYDYKITE JAS

Atsargiai uždenkite nudegusią vietą steriliu tvarsčiu, kad užkirstumėte  kelią infekcijai. Gydykite kitas traumas.

 3.KREIPKITĖS Į GYDYTOJĄ

Įvertinkite nudegimą; jei jis nėra visiškai mažas, nukentėjusysis turi kreiptis į gydytoją.

 JEI nudegimas yra netoli burnos ar gerklės, jei jis yra didelis ar gilus, KVIESKITE GREITĄJĄ PAGALBĄ!


[Į pradžią][Kraujagyslių traumos][Kaulų, sanarių ir raumenų traumos][Svetimkūnių pašalinimas]