Kas yra kontracepcija?

        Kai kurie žmonės mano, kad , santykiaujant 'saugiais' laikotarpiais tarp moters mėnesinių ciklo, galima išvengti nėštumo. Tačiau visiškai saugių laikotarpių nėra.
        Susilaikymas nuo lytinių santykių.
        Tai vienintėlis šimtaprocentinis apsisaugojimo nuo pastojimo būdas. Lytiškai nesantykiaujant, kiaušinėliai su spermatozoidais susijungti negali, tad ir pastoti neįmanoma. Daugelis paauglių tokių santykių neturi. Tačiau, jeigu pora nuspręstų jų turėti ir norėtų išvengti nėštumo, ji galėtų pasinaudoti vienu iš šių metodų:
        Tabletės nuo pastojimo.
        Jas sudaro tie patys hormonai, kurių esama moters organizme. Reguliuodami mėnesinių ciklą, jie padaro taip, kad kiašidėse nesubręsta kiaušinėliai. O be kiašinėlių negali įvykti apvaisinimas. Tablečių esama įvairių, su skirtingomis hormonų kombinacijomis. Tabletes reikia vartoti reguliariai (dažniausiai kas dieną). Negalima vartoti svetimų tablečių, nes tik per ginekologinę apžiūrą gydytojas nustato, kokios tabletės labiausiai tinka konkrečiai moteriai. Teisingai vartojant, tabletės beveik 100% apsaugo nuo pastojimo.
        Diafragmos.
        Jos gaminamos iš gumos. Moteris pati įsideda diafragmą, prieš tai ištepusi ją specialia pasta. Diafragmą galima įsidėti į makštį šešios valandos prieš lytinius santykius ir reikia palikti joje bent aštuonias valandas po jų. Jos galima neišimti iki 24 valandų. Minėta pasta - tai koks nors spermicidas (cheminė medžiaga, paralyžuojanti spermatozoidus). Lytinį aktą kartojant, jos reikia papildomai įsidėti į makštį. Diafragma, neleidžianti spermatozoidams patekti į gimdos kaklelį ir nukeliauti į kiaušintakius, yra efektyvus būdas išvengti apvaisinimo (kiaušinėlio ir spermatozoido susijungimo). Kiekviena moteris turi pasirinkti sau tinkamo dydžio diafragmą. Jų efektyvumas- 80-97%.
        Spiralė.
        Gaminama iš švelnios plastmasės, kartais padengiama variu arba hormonų preaparatais. Įstato gydytojas arba specialiai paruošta medicinos sesuo. Vienas spirales reikia keisti kasmet, kitas galima palikti gimdoje iki keturių metų. Šiuo atžvilgiu jos patogesnės už kitas priemones, kuriomis reikia rūpintis kiekvieną dieną arba prieš lytinį aktą. Spiralė įstatoma per mėnesines, nes gimdos kaklelis tuo metu būna minkštesnis ir todėl mažiau skauda. Prie jos būna pritvirtintas neilono siūlas, kuris lieka makštyje. Moteris turi periodiškai pasitikrinti, ar siūlas ten tebėra; jeigu tebėra, vadinasi, spiralė savo vietoje. Įstatyta į gimdą, spiralė neleidžia kiaušinėliui prisitvirtinti prie jos sienelių, ir apvaisintas kiaušinėlis negali toliau vystytis. Beveik 100% efektyvi priemonė.
        Gimdos gaubtuvėlis.
        Mažesnis už diafragmą, panašus į antpirštį. Jis uždengia gimdos angą. Pritaiko gydytojas. Galima įdėti ne anksčiau kaip prieš šešias valandas iki lytinių santykių ir neišimti iki 48 valandų po jų. Turėtų pabūti makštyje bent aštuonias valandas po akto. Mėnesinių laikotarpiu diafragmas ir gaubtuvėlius reikia išimti.
        Kempinė.
        Kontracepcinė kempinė būna maždaug penkių centimetrų skersmens, gaminama iš minkštos akytos medžiagos, išmirkytos spermicide. Įdėta į makštį, ji, kaip ir diafragma, užtveria spermatozoidams kelią į gimdą. Ją irgi reikia įsidėti prieš lytinį aktą (iš pradžių suvilgius vandeniu spermicidui suaktyvinti) ir po to jos galima neišimti 24 valandas. Po lytinių santykių, kempinė turėtų pabūti makštyje bent šešias valandas. Kaip ir diafragmą, ją lengva išimti įkišus į makštį pirštą ir patraukus už neiloninės kilpos. Abiejų priemonių vartojimas neskausmingas. Kempinės efektyvumas-77-94%.
        Prezervatyvai.
        Tai apsisaugojimo priemonė vyrams. Vartojimo laikas ribotas ( turi būti pažymėta pabaigos data). Gaminama iš gumos (geriausi iš latekso, nes nepraleidžia ne tik spermatozoidų, bet ir AIDS sukeliančio viruso). Daugelis būna sudrėkinti specialiu tepalu (dažnai spermicidu), kuris palengvina varpos įkišimą į makštį ir gali naikinti spermatozoidus. Patiems drėkinant prezervatyvą, derėtų naudoti tik tokias medžiagas, kurių pagrindas vanduo, nes angliavandeniliniai tepalai (tokie, kaip vazelinas) gali susilpninti gumą. Nemažai prezervatyvų gaminami su rezervuaru, arba antgalėliu, spermai sutekėti. Tai sumažina pavojų, kad įšsiveržusi sperma suplėšys prezervatyvą. Prezervatyvas užmaunamas ant stačios varpos, kol ji dar neprisilietė prie moters lyties organų ir kol nepasirodė priešejakuliacinis skystis. Šis skystis, kuriame irgi yra spermatozoidų, išteka iš varpos prieš prasidedant ejakuliacijai. Dauguma vyrų nežino, kada tai atsitiks, tad svarbu laiku užsimauti prezervatyvą. Po lytinio akto prezervatyvas ištraukiamas kartu su varpa, stengiantis, kad jis nuo jos nenuslystų. Kai kurie žmonės nenoriai vartoja prezervatyvus-esą jie sumažina malonumą. Nors kartais tai būna tiesa, tačiau partneriams reikia pasirinkti tarp jų ir galimybės pastoti ir užsikrėsti venerinėmis ligomis, neišskiriant ir AIDS. Prezervatyvų kaip priemonės apsisaugoti nuo nėštumo efektyvumas-88-98%.
        Moteriškieji prezervatyvai.
Esama ir prezervatyvų moterims, gaminamų iš poliuretano. Prezervatyvas įsikišamas į makštį. Jį sudaro du žiedai su poliuretanu tarp jų; atviras jis panašus į vamzdelį. Vienas žiedas apgaubia gimdos kaklelį, kitas, didesnysis, lieka makšties prieangyje.
        Spermicidai.
        Tai pastos, putos ar tepalai, kuriuose esama cheminių medžiagų, 80-97% efektyvumu paralyžiuojančių spermatozoidus ir blokuojančių gimdos angą. Paprastai jų įsidedama į makštį naudojantis aplikatoriumi; paskui aplikatorius ištraukiamas. Lytinį aktą galima pradėti po dešimties minučių. Spermicidai nustoja veikti po valandos.
        Nutraukimas (coitus interruptus).
        Kai kurie žmonės, siekdami išvengti nėštumo, praktikuoja lytinio akto nutraukimą. Prieš ejakuliaciją vyras ištraukia varpą iš makšties, kad išsiliejusi sperma nerastų kelio į kiaušintakius ir nesutiktų ten kiaušinėlio, neseniai išleisto iš kiaušidės. Šį būdą dažnai naudoja paaugliai, bet jis nėra labai patikimas. Prisiminkime, kad iš varpos išteka priešejakuliacinis skystis, kuriame yra spermatozoidų (tai spermos ir įvairių liaukų išskyrų mišinys). Jeigu šis skystis išteka prie makšties arba joje, spermatozoidai gali patekti į kiaušintakius. Be to, vyrui reikia mokėti tvardytis, nes, kad ir kokį malonumą justų, jis turi neužmiršti ištraukti varpos. Teisingai naudojantis, šis būdas veiksmingas maždaug 80%.
        Sterilizacija.
        Moterims perrišami arba kitaip uždaromi kiaušintakiai, kad kiaušinėliai iš kiaušidžių negalėtų patekti į gimdą. Vyrams daroma operacija vadinama vasektomija. Jos metu perpjaunamas ir uždaromas sėklinis latakas, kad iš sėklidžių negalėtų atkeliauti spermatozoidai.
        Vaisingumo periodai (natūralus šeimos planavimas).
        Nors tokio amžiaus jaunuoliams šis būdas nerekomenduojamas, mokiniai gali klausinėti apie jį. Jo esmė- nustatyti mėnesinių ciklo periodus, kai didžiausia tikimybė pastoti, ir jų metu vengti lytinių santykių. Moteris juos apskaičiuoja pagal bazinės kūno temperatūros svyravimus arba makšties gleivių pakitimus. Metodo efektyvumas-80-90%.
        Kontracepcinė implantacija.
        Penkios arba šešios silikoninės gumos kapsulės įterpiamos po oda moters rankoje. Kas tam tikrą laiką jos išleidžia hormonus, panašius į tuos , kurių yra tabletėse nuo pastojimo. Kapsulių moteris nejunta. Jas galima išimti bet kuriuo metu, jos būna veiksmingos iki penkerių metų. Tai beveik 100% metodas.

        Mitai apie kontracepcijos metodus.
        Žmonės naudoja ir tokius 'metodus', kurie iš tikrųjų neduoda jokio efekto. Pavyzdžiui:

   
Kontraceptinės priemonės[Į pradžią] [Lytinės sistemos sandara] [Lytiškumo ugdymas]  [Lytinis brendimas] [Lytiškai plintančios ligos] [Lytiniai nusikaltimai] [ Žmogau vystymasis]