ŽIV/AIDS prevencijos Lietuvoje svarba

Globaline AIDS epidemija

Globaliai AIDS tapo bendra medicinos, medicinos ekonomikos ir socialinio gyvenimo pasikeitimų apraiška. 2001m. UNAIDS duomenimis, pasaulyje 36.1 milijonai žmonių yra užsikrėtę ŽIV/AIDS. Nuo AIDS epidemijos pradžios pasaulyje jau mirė 11,7 milijonų žmonių.

Apie 47% visų infekuotų yra moterys. Moterys ŽIV paliečiamos ankstesniame nei vyrai amžiuje. Apie 95% visų ŽIV/AIDS užsikrėtimo atvejų, infekcija buvo perduota seksualinių santykių metu. 2001m. Pasaulyje ŽIV užsikrėtusios moterys pagimdė apie 500000 infekuotų kūdikių.

Vietinė statistika

Nors daugelyje pasaulio šalių ŽIV/AIDS yra kasdienis gyvenimo reiškinys, Lietuvoje apie tai tik dabar pradedama viešai kalbėti. Mes radome nemažai sveikatos profesionalų, kurie vis dar ignoravo ŽIV/AIDS. Žmonės bijo dirbti su infekuotu ligoniu, sunkiai kalba apie seksualumą, bijo tai aptarti su savo partneriu ir savo šeimos nariais, ypač vaikais. Mokytojai bijo „apie tai kalbėti“ mokyklose ir tiki, kad jie neužsikrės ar jie "to" išmoks iš savo draugų. Tėvai galvoja, kad vaikai "to" išmoks iš savo mokytojų. Kiekvienas turi jausti pareigą ŽIV/AIDS užkipsti kelią plitimui.

Lietuvos AIDS centre (LAC) ŽIV nešiotojams suteikiamas medicininis aprūpinimas ir psichologinė pagalba. 2001 11 01 duomenimis, Lietuvoje buvo 328 (275 vyrai ir 53 moterys) ŽIV infekuotieji.

          

Mokyklos kamanda "Janonynės makrotopai" konkurse "Moksleiviai prieš AIDS" 1999m.                        Mokykloje vyko renginys, skirtas kovos prieš AIDS paminėjimui

                           

  
       Karštų diskusijų dalyviai    Vaidinimas

 

  


                         [Į pradžią] [ŽIV] [Kas yra AIDS] [Epidemiologinė ŽIV/AIDS situacija pasaulyje ir kaimyninėse šalyse] [Kaip neplinta ŽIV]
[Ar esi infekuotas ŽIV , AIDS vystymosi stadijos]